Всесвітній День вишиванки відзначається щороку у третій четвер травня. Цього року — ювілей. 20 років Дню вишиванки! Головний атрибут цього свята — вишита яка вважається унікальним витвором українського народу, символом ідентифікації українців. День вишиванки – свято, сповнене українським духом і колоритом. Воно покликане популяризувати українську культуру і традиції.
Вишиванка – це жива пам’ять. Це теплий спогад про бабусині руки, які при свічці чи гасовій лампі виводили хитромудрі візерунки, передаючи нам коди захисту. Це мамина колискова, вплетена у комірець. Одягаючи сорочку сьогодні, ми ніби обіймаємо всіх своїх предків, які стоять за нашими плечима величезною, невидимою стіною підтримки. Ми відчуваємо, що ми не самі. За нами віки культури, тисячоліття традицій та незламний дух народу, якого ніколи ніхто не зміг скорити!
У орнаментах, що прикрашають вишиті сорочки, зашифрована вся історія нашого народу. Червоні нитки означають любов, яка веде нас крізь найтемніші часи та гарячу кров наших предків і сучасних героїв, віддану за свободу. Чорні нитки – це наша туга, наш сум за тими, кого вже немає з нами, та родюча українська земля, яку ворог так запекло, але марно намагається в нас відібрати. Кожен хрестик – це молитва. Молитва за маму, за сина, за коханого, за мирне небо над кожним українським містом і селом від Донецька до Ужгорода, від Чернігова до Сімферополя.
Юридичний факультет ЧНУ імені Юрія Федьковича завжди відзначає День вишиванки великою кількістю творчих заходів. Цьогоріч до Дня вишиванки викладачі кафедри теорії права та прав людини разом зі студентами першого курсу провели культурно-мистецький воркшоп «Україна у вишиванці». Учасники ознайомились з історією виникнення Дня вишиванки, подивились цікаві відеоматеріали про особливості українських вишитих візерунків. А найголовніше, першокурсники склали пазл у вигляді карти України з різними стилями вишивки! Кожен куточок України має свої особливості вишивання з урахуванням територіальних традиційних елементів, мотивів та кольорів. Створена фотозона доповнилась жовто-блакитними сердечками з студентськими привітаннями.
Захід пройшов пізнавально, весело, цікаво! Символічно, що Всесвітній день вишиванки народився саме у студентському середовищі. Це найкращий доказ того, що українське студентство – рушійна сила змін, яка здатна диктувати тренди всьому світові.
Вітаємо з ювілейним Днем вишиванки! Слава Україні!

Оксана БУНЧУК
к.ю.н., доцентка кафедри теорії права та прав людини
