Новини

Права, обов’язки та відповідальність людини і громадянина у період воєнного стану

Voenii Stan Prava Liudyny

Перед державою, зокрема у період воєнного стану, постає питання необхідності формування високого рівня правової культури серед молоді та оволодіння ними базовими знаннями прав, обов’язків та відповідальності людини і громадянина.

З цією метою в межах профорієнтаційного заходу до бесіди-диспуту були запрошені учні 9-11 класів ЗОШ І-ІІІ ступеня міста Чернівці та Чернівецької області. 28 квітня 2022 року завідувачка кафедри кримінального права, доктор юридичних наук Галина Петрівна Жаровська та доцентка кафедри кримінального права Олена Іванівна Ющик провели бесіду-диспут на тему «Права, обов’язки та відповідальність людини і громадянина у період воєнного стану». Значна кількість учнів, яка зареєструвалась на захід, а це близько 150 учасників продемонстрували зацікавленість у заході, показали не байдужість до подій сьогодення та проявили активну громадську позицію під час обговорення актуальних питань.

Під час представлення першого блоку питань проведено відмінність між правовими режимами надзвичайного та воєнного стану. Оскільки, захід стосувався воєнного стану, тому більш детально зосереджено увагу на правовому регулюванні введення та порядку запровадження такого стану.

Другий блок передбачав розгляд заходів правового режиму воєнного стану, які можуть обмежувати права та свободи людини і громадянина. Наголошено, що у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії такого режиму можуть обмежуватись конституційні права та свободи людини і громадянина, а також вводитись тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення таких заходів.

Порушення порядку встановлених заборон, обмежень та невиконання заходів правового режиму воєнного стану тягне за собою правові наслідки, що можуть бути підставою застосування кримінальної відповідальності. В наступному блоці зосереджено увагу на тому, що у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України виникла необхідність урегулювання питань відповідальності, що призвело до змін Кримінального кодексу України. Зокрема, в деяких складах кримінальних правопорушень посилено відповідальність, іншими встановлено кримінальну відповідальність, а також і виключено за діяння, вчиненого на виконання обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України. Всі учасники заходу ставили запитання, висловлювали свої думки та активно дискутували. Такий формат заходу дає простір для роздумів, а можливо і потребує нових відповідей. Тому ми запросили учасників диспуту на наступний захід «Стань студентом юридичного факультету на один день», що відбудеться на юридичному факультеті 7 травня 2022 року за адресою: м. Чернівці, вул. Університетська 19. Реєстрація на захід відкрита до 4.05.2022 року за посиланням.

Війна змінила всі аспекти життя кожного українця, тому не могли не цікавити випускників правила вступу до ЗВО у 2022 році. Олександр Дмитрович Максимюк, заступник секретаря приймальної комісії Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, відповів на усі запитання, які цікавили майбутніх абітурієнтів щодо вступної компанії у 2022 році та вимоги вступу на юридичний факультет Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Ми ще раз пересвідчились, що наша українська молодь – це зброя, що надихає тих, хто сьогодні тримає зброю справжню заради світлого майбутнього УКРАЇНИ. Майбутнє України є кому творити.

Завантажити презентацію
Halyna Zharovska

Галина Жаровська

д.ю.н., доцент, завідувач кафедри кримінального права

Olena Yushchyk

Олена Ющик

к.ю.н., доцент кафедри кримінального права