Новини

Міжнародний круглий стіл «Кримінально-правові відповіді на виклики воєнного стану в Україні»

Zoom Meeting Screen

5 травня 2022 року викладачі кафедри кримінального права докторка юридичних наук Галина Жаровська, доцентки Олена Ющик та Марія Дякур взяли участь у роботі Міжнародного круглого столу «Кримінально-правові відповіді на виклики воєнного стану в Україні». Захід проводився за сприянням Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Національної школи суддів України, Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса, Громадської організації «Всеукраїнська асоціація кримінального права» та за технічної підтримки Програми USAID «Справедливість для всіх».

Вступні звернення до учасників заходу висловили Василь Якович ТАЦІЙ, доктор юридичних наук, професор, радник ректора Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Владислава Станіславівна БАТИРГАРЄЄВА, докторка юридичних наук, професорка, директорка Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса Національної академії правових наук України, Микола Васильович ОНІЩУК, доктор юридичних наук, професор, ректор Національної школи суддів України, Юрій Васильович БАУЛІН, доктор юридичних наук, професор, голова Робочої групи з питань розвитку кримінального права Комісії з питань правової реформи при Президентові України, голова ГО «Всеукраїнська асоціація кримінального права».

Перша дискусія круглого столу була присвячена «Новелізації кримінального законодавства України в умовах воєнного стану: проблеми і перспективи». Доповідачі звернули увагу на змінах та доповненнях до Кримінального кодексу України за період введення на території України воєнного стану, зокрема криміналізації за колабораційну діяльність, незаконне використання гуманітарної допомоги, поширення військової значущої інформації тощо.

Не менш дискусійною була друга панель, що стосувалась питань кваліфікації злочинів проти основ національної безпеки України, військових та воєнних злочинів. Увага була зосереджена на кримінальній відповідальності за державну зраду, охороні громадської безпеки в умовах воєнного стану, кваліфікації дій учасників незаконних збройних формувань та юридичної відповідальності військовополонених.

Увага в третій дискусії була звернена на питаннях міжнародних механізмів реалізації кримінальної відповідальності. На сьогодні актуальними є питання переслідування за міжнародні злочини, вчинені на території України та потенційні моделі міжнародного кримінального правосуддя.

Проблематика вельми актуального на сьогодні проведеного заходу показала значну зацікавленість серед учасників, які активно та гаряче обговорювали питання притягнення до кримінальної відповідальності агресора та осіб, які причетні до злочинів, вчинених на території України, які безсумнівно, не повинні залишитись безкарними. Наукова спільнота не залишається осторонь в обговоренні практичного застосування новел кримінального законодавства та намагається відшукати відповіді на виклики воєнного стану в Україні, чим своїми пропозиціями наближає Україну до Перемоги та невідворотності кримінальної відповідальності агресора.

Olena Yushchyk

Олена Ющик

доцентка кафедри кримінального права